Kaip išvengti brangių klaidų?
Labas!
Kai esi vienas versle tenka vienu metu vaidinti daugybę rolių, kad verslas sėkmingai veiktų. Dažnam verslo savininkui pažįstamas jausmas, kai tu ir vadovas, ir pardavimų vadybininkas, ir rinkodaros vadybininkas, apskaitininkas, prekės gamintojas ar paslaugos išpildytojas, kurjeris, IT specialistas, klientų aptarnavimo vadybininkas, finansų direktorius, plėtros vadovas ir t.t....
Faktas Nr. 1 - visose rolėse geriausiu nebūsi.
Faktas Nr. 2 - vaidindamas tiek daug skirtingų rolių vienu metu ilgainiui perdegsi ir verslas taps nebemielas.
Faktas Nr. 3 - apriboji verslo augimo potencialą, nes Tavo laikas ir dėmesys labai riboti (ir "ištaškyti" per skirtingas roles).
Faktas Nr. 4 - dauguma verslo savininkų šiuos faktus puikiai žino ir supranta, todėl ne kartą yra pagalvoję apie komandos plėtimą naujas žmonėmis.
O tai kodėl ne visi išdrįso plėsti komandą ir deleguoti bent dalį rolių?
Atsakymas - nes pasamdyti netinkamą žmogų yra labai brangi klaida, o dažnas smulkus verslas tokių brangių klaidų sau leisti negali, nes gali žlugti. Kodėl pasamdyti netinkamai brangi klaida? Nes reikia laiko, dėmesio ir pinigų kandidatų paieškai, atrankai, įdarbinimui, įvedimui į komandą, apmokymui.
Sunku atlikti visa tai kokybiškai, kai esi vienas versle ir turi daugybę rolių. O atlikus nekokybiškai labai didelė tikimybė, jog naujas komandos narys nepateisins lūkesčių, investuotas laikas "sudegs veltui" ir vėl viskas iš naujo (jau nekalbant apie finansinius ir emocinius nuostolius).
Taip, rizika ir klaidos kaina didelė, bet likdamas vienas versle rizikuoji ne ką mažiau, o taip pat stipriai suvaržai savo verslo potencialą (vadinasi ir galimybę pagerinti savo asmeninio gyvenimo kokybę). Tam, kad verslas kurtų vertę, už kurią klientai mokės pinigus, reikalingi resursai - dėmesys, laikas ir finansai.
Finansų - galima pritraukti iš išorės. Laiko - galima plėsti komandą ir panaudoti kitų žmonių laiką. Dėmesio - verslo vystymui vertingiausias ir naudingiausias yra Tavo dėmesys, o kad galėtum daugiau jo skirti svarbioms veikloms reikia optimizuoti mažavertes veiklas arba jų visai atsisakyti.
Optimizavus savo šiuo metu atliekamas veiklas atsiranda labai stiprus impulsas ir potencialas Tavo verslo augimui:
- Sumažėja Tau tenkantis krūvis, todėl padidėja tavo produktyvumas ir pagerėja rezultatai.
- Veikla tampa mielesnė. Pavyzdžiui, jei tave erzina ar vargina apskaitos ir dokumentacijos tvarkymas, tai optimizavus šias sritis joms skirsi mažiau laiko ir dėmesio, todėl Tau visas verslas taps patrauklesnis.
- Atlaisvintą laiką ir dėmesį galima skirti naujo komandos nario kokybiškai paieškai, atrankai, įvedimui.
- Skiriant mažiau laiko ir dėmesio mažavertėms veikloms galima daugiau vykdyti aukštą pridėtinę vertę verslui kuriančių veiklų - gerinti klientų patirtį, kurti ir įgyvendinti marketingo strategiją ir taktinius veiksmus, optimizuoti versle vykstančius procesus pelningumo didinimui, konkurencinio pranašumo kūrimui bei išlaikymui ir t.t.
Optimizavus veiklas galima auginti pajamas ir pelną, o to dažnai reikia, norint įvesti į verslą naujus komandos narius. Dažna priežastis, kodėl delsiama įtraukti kitus žmones į komandą yra verslo savininko baimė, jog nepakaks pajamų ir pelno jiems išlaikyti. Šią baimę išsklaidyti padeda aiškumas, pasiruošimas ir žinoma, augantis pelnas. Yra dar ir kitos tipinės priežastys, kodėl neplečiame komandos:
- Nerasiu tokio, kuris padarys taip gerai, kaip aš pats.
- Neturiu dabar laisvo laiko, kad galėčiau mokyti kitą žmogų.
- Noriu išlaikyti kokybę, o tai sunku padaryti, kai veiklas atlieku ne pats.
- Nežinau, kur rasti tinkamų komandos narių ir kaip juos sudominti.
Kažkuri iš šių minčių buvo ir tavo galvoje? Tai lyg įjungti rankiniai stabdžiai automobilyje, kurie neleidžia judėti sklandžiai ir greitai pirmyn. Gera žinia - visus jus galima išjungti.
Štai vienas iš būdų sumažinti tikimybę, kad pasamdysi netinkamą žmogų:
- Aiškiai susirašyk už ką bus atsakingas žmogus toje rolėje, kokias veiklas turės atlikti, kiek pastangų dėti, kokios charakterio savybes turi turėti ir ką turi mokėti/gebėti (kokios reikalingos kompetencijos). Mes su klientais tai vadiname roles paveikslais.
- Šį rolės paveikslą duok ChatGPT ir paprašyk paruošti darbo skelbimą.
- Tada to paties ChatGPT paprašyk paruošti klausimus darbo pokalbiui ir paklausk, į ką turėtum atkreipti dėmesį bendraujant su kandidatu(-e), kad padidintum tikimybę pasamdyti tinkamą žmogų.
- Paprašyk ChatGPT paruošti užduotis, kurias galėtum duoti kandidatui(-ei), tam, kad patikrintum, ar žmogus tikrai turi reikalingas kompetencijas.
- Turėk tiek pokalbių, kiek reikės tinkamam žmogui pasamdyti (dažnas verslininkas neturi noro ir laiko "gaišti", tad pasamdo pirmą kandidatą(-ę), kurie yra bent jau "į tą pusę".
Linkiu produktyvios ir pelningos savaitės!
Linas Stalnionis
Verslo vystymo treneris
mob: +37067220524
el. p: [email protected]
94