Ką perki iš darbuotojų?
Labas!
Jei turi samdomų darbuotojų savo komandoje, tai šis laiškas Tau gali būti aktualus. Jei planuoji turėti - irgi. Jei esi samdomas darbuotojas - tikiu, kad taip.
Su naujų metų pradžia pas vadovus ir vadoves grįžta mintys, kad reikės daryti metinius pokalbius su savo darbuotojais (kurių dažniausiai nelaukia nei vadovai, nei darbuotojai).
Kodėl nelaukia?
Vadovai nelaukia, nes, tikėtina, darbuotojai turės lūkestį, kad bus padidintas darbo užmokestis (DU). O darbuotojai nelaukia, nes reikės kalbėti apie per metus (ne)įgyvendintus tikslus (apie kuriuos ne taip retai prisimena tik prieš metinį pokalbį).
Mano klientai dažnai įsiveda ketvirtinių pokalbių ir vertinimų sistemą taip išvengdami šio iššūkio. Bet jei savo versle to dar neturi, tai pateiksiu keletą minčių, kaip pasiruošti mentaliai ir morališkai pokalbiui apie darbo užmokesčio (ne)pakėlimą.
Suprask, kokią vertę perki iš darbuotojo ir kiek ji kainuoja rinkoje.
Ar tikrai supranti perkamą vertę iš darbuotojo? Paklausk savęs, ar su šypsena ir malonumu pervedi darbuotojui jo darbo užmokestį. Jei ne, tai stiprus indikatorius, kad nesi patenkinta(-s) darbuotojo sukuriama verte.
Jei supranti, kokią vertę perki iš darbuotojo, tai pažiūrėk, kiek tokia vertė kainuoja rinkoje (kiek kainuotų pakeisti esamą darbuotoją nauju ir koks būtų naujo darbuotojo darbo užmokestis). Galima tokiu atveju esamam darbuotojui už kuriamą vertę mokėti truputi daugiau, nei naujo darbuotojo kaina, nes išvengsi darbuotojo keitimo bei įvedimo nepatogumų ir kaštų.
Bet jei šiuo metu stipriai permoki arba darbuotojo prašymas pakelti darbo užmokestį neadekvatus rinkos realybei, tai tada pabandai derėtis, o jei derybos nepavyks - keiti darbuotoją.
Įsivesk periodinį darbo užmokesčio peržiūrėjimą ir kėlimą 2-3 kartus per metus.
Yra atlikti tyrimai, kurie rodo, kad darbo užmokesčio (DU) pakėlimas teigiamą įtaką darbuotojo motyvacijai turi 2-3 mėnesius. Vėliau žmogus pripranta prie naujos realybės, "išmoksta" išleisti papildomas pajamas ir vėl viskas po senovei.
Jei darbo užmokestį kelsi mažesne suma, tačiau dažnesniais intervalais, tai dažniau jausis naujo (didesnio) atlyginimo efektas. Darbuotojai nesijaus užstrigę su esamu DU iki "kitų metų" pokalbio. Tie, kurie nedrąsūs paprašyti pakėlimo jausis komfortabiliau, nes jiems nereikės kovoti su vidine priešprieša uždirbti daugiau ir noru išvengti nepatogaus pokalbio su vadovu. Tau nebeliks nelaukiamo "metų įvykio" - pokalbio su darbuotojais apie DU (ne)kėlimą.
Tikrai yra ir daugiau sprendimų šioje temoje, tačiau nenoriu rašyti per ilgos paklodės. Įgyvendink bent dalį iš čia pateiktų ir jau turėsi pozityvių pokyčių savo versle!
Linkiu produktyvios ir pelningos savaitės!
Linas Stalnionis
Verslo vystymo treneris
mob: +37067220524
el. p: [email protected]
80