Greitas automobilis tuščiu baku?
Labas!
Praėjusias 6 savaites aktyviai komunikavau apie "Pelningumo Sprintą" ir pirmadienį pirmoji grupė ambicingų verslininkių ir verslininkų startavo. Ar norėtum sužinoti, kaip jiems seksis sprinto metu?
Kadangi daug komunikavau apie pelningumą, tai šiame laiške noriu priminti, jog kalbant apie pinigus versle yra ir kitas svarbus faktorius. Tam pasitelksiu vairavimo alegoriją.
Kas svarbiau vairuojant automobilį – greitis ar kuras?
Šį klausimą galima pritaikyti ir verslui, kai kalbame apie pelningumo valdymą ir apyvartinių lėšų valdymą.
Pelningumas – tai greitis.
Jis parodo, kaip efektyviai verslas juda į priekį. Kuo didesnis pelningumas, tuo greičiau pasiekiame savo tikslus – ar tai būtų didesnė finansinė grąža sau, investicijos į plėtrą, ar finansinis stabilumas.
Apyvartinės lėšos – tai kuras.
Nesvarbu, kokiu greičiu važiuojame, jei bake nėra kuro, kelionė baigiasi čia ir dabar. Versle tai reiškia, kad net ir labai pelningas verslas gali sustoti, jei trūksta pinigų sąskaitose, o mokėjimai darbuotojams, tiekėjams ar mokesčiams neleidžia ramiai miegoti naktimis.
Praktinis pavyzdys. Įsivaizduok du verslus:
Verslas A – važiuoja greitai, pelningumas siekia 20 %, bet visą uždirbtą pelną iš karto reinvestuoja arba laukia klientų apmokėjimų po 60 dienų. Rezultatas? Lėšos užstringa, trūksta pinigų atlyginimams ir einamosioms išlaidoms, tad verslas gali sustoti, nors „teoriškai“ jis tikrai pelningas.
Verslas B – važiuoja nuosaikiai, pelningumas 10 %, bet turi aiškų apyvartinių lėšų valdymo procesą: klientai moka greitai, sąnaudos subalansuotos, visada yra rezervinis „kuro kanistras“ bagažinėje. Rezultatas? Verslas stabiliai veikia ir gali augti be didelių „staigmenų“.
Ką daryti, kad neužstrigtum kelyje?
- Reguliariai tikrink greitį (pelningumą). Jei verslas auga, bet pinigų lieka mažai – galbūt per daug išlaidauji ar per pigiai parduodi savo produktą/paslaugą?
- Stebėk ir numatyk kuro lygį (apyvartines lėšas). Kokios tavo vidutinės įplaukų ir išlaidų datos? Ar gali sutrumpinti laiką, per kurį klientai atsiskaito? Ar turi pakankamai rezervinių lėšų, jei staiga sulėtėtų pardavimai?
- Derėkis su „kuro tiekėjais“. Gauk geresnes atsiskaitymo sąlygas iš tiekėjų, optimizuok sąnaudas ir venk bereikalingo kapitalo užšaldymo (pvz., per didelių prekių atsargų).
Smulkus verslas tikrai gali būti pelningas, bet jei bake nebus degalų – ilgai toliau nevažiuosi. O jei turi daug kuro, bet negali išvystyti greičio – augsi labai lėtai.
Jei tau įdomu, kaip subalansuoti pelningumą ir apyvartines lėšas tavo versle, parašyk man – galime aptarti konkrečius veiksmus, kurie padės ne tik važiuoti greitai, bet ir užtikrinti, kad nesustosi vidury kelio.
Kitą trečiadienį, kovo 26 dieną, kartu su Aleksandru vesiu nemokamą vebinarą tema "Kaip didinti pelningumą ir efektyviai valdyti kapitalą esant rinkos neapibrėžtumui?". Šia tema vebinarą vedėme 2024 metais ir jis susilaukė didelio susidomėjimo, tad jei Tau nepavyko sudalyvauti - kviečiu prisijungti šį kartą:
Vebinaro info ir registracija - SPAUSTI ČIA
Linkiu produktyvios ir pelningos savaitės!
Linas Stalnionis
Verslo vystymo treneris
mob: +37067220524
el. p: [email protected]
89